Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Czym jest dachówka ceramiczna?

21 stycznia 2020


Dachówki ceramiczne kojarzą się z naturalną czerwienią. Własny odcień zawdzięczają związkom żelaza zamkniętym w glince, z jakiej są palone. Mechanizm przygotowania gliny oraz jej wypału został tak przygotowany, żeby dachówki przede wszystkim były solidne (nienasiąkliwe oraz mrozoodporne), natomiast nie miały jednolitą barwę – dachówki chociażby z owej samej partii przemysłowej różnią się kolorem, gdyż glina sporadycznie jest w jednolitych złożach.

Dachówka ceramiczna przystosowana do charakteru budynku

Dachówki ceramiczne łatwo wybrać do każdego stylu budowlanego, gdyż mają mnóstwo wzorów. Wyjątkowym uznaniem cieszą się pośród wielbicieli budownictwa zakorzenionego w tradycji. Gdy budujemy dom z materiałów typowych dla architektury regionu (domy z bali, domy o ceglanych elewacjach, w technologii muru pruskiego, pałacyki), wtedy dysonansem byłoby zmienienie dachówek ceramicznych na przykład ich blaszaną podróbką. Większość dachówek ceramicznych na dachu nie jest nierozerwalnie umieszczona. Utrzymują się pod swym ciężarem. Jedynie część spośród nich przytwierdza się mechanicznie.

Ciężar pokrycia, natomiast wartości dachówek ceramicznych

Bardzo efektywna pogoda, z jaką mamy obecnie do czynienia również w naszym kraju, wyraźnie wskazuje, iż największym zniszczeniom podlegają lekkie pokrycia – ogromne wiatry lub huragany niezwykle dają się we znaki właścicielom mającym lekkie pokrycia dachowe, takie jak np. blacha. Czy więc rzeczywiście ciężar dachówek ceramicznych należałoby traktować tylko jako wadę? Odpowiedź na owo pytanie może być jedynie jedna: nie.

Naturalne produkty

Dachówka ceramiczna występuje z naturalnych materiałów oraz stanowi naturalne pokrycie dachowe. Wypalana jest z gliny powleczonej ciekłą masą gliny z nutą minerałów bądź tlenków metali, w wypadku dachówek angobowanych bądź pokruszonym szkliwem uzupełnionym dodatkami, dla dachówek glazurowanych. Spalanie odbywa się w piecu w dużej temperaturze, jaka wywołuje twardnienie oraz scalenie się elementów.

Izolacja cieplna oraz dźwiękowa

Dachówki ceramiczne klasyfikowane są do ciężkich pokryć dachowych. Z powodu ogromnej wagi nie można ich łatwo wprawić w drżenia, dzięki czemu stanowią niezwykle dobrą osłonę przed szumem z zewnątrz. Jest to zwłaszcza istotne, gdy poddasze domu jest powierzchnią użytkową, w której znajdują się sypialnie lub pokój dla dziecka. Masa dachówek przyczynia się też do tego, iż ceramika nałożona na dachu gwarantuje doskonały stan termoizolacji. Okazuje się to na dwa rodzaje – zimą dachówki wolno oddają ciepło, zatem ogrzane powietrze nie uchodzi poprzez dach, natomiast mieszkańcy zużywają mniej na ocieplanie.

Redakcja programcp.org.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie budownictwo, ekologia, finanse i biznes spotykają się, by dostarczyć Ci kompleksowej wiedzy i inspiracji związanej z rozwojem zrównoważonej przyszłości! Jesteśmy miejscem, gdzie artykuły o innowacyjnych projektach budowlanych, praktyczne porady ekologiczne oraz analizy finansowe tworzą bazę wiedzy dla wszystkich zainteresowanych budownictwem i biznesem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Huśtawki
Pościel welwetowa
Elastyczne odbojnice przemysłowe

Jesteś zainteresowany reklamą?