Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Jak działa wózek widłowy elektryczny?

26 grudnia 2019


Wózki widłowe elektryczne to samochody podlegające pod nadzór technologiczny. Warunkiem ich używania jest zarejestrowanie w UDT więc Urzędzie Dozoru Technicznego, natomiast następnie przestrzeganie terminów stałych przeglądów. Specyficzny dla pojazdów owego rodzaju jest silnik elektryczny – więc niezwykle ekologiczny oraz lepszy aniżeli spalinowy. Wózki elektryczne nie wydzielają spalin, poprzez co mogą działać chociażby w słabiej wentylowanych miejscach (wszędzie tam, gdzie niedozwolona jest praca wózków spalinowych). Dodatkowo, co istotne ich praca jest cicha, natomiast dzięki temu mniej nudna oraz trudna. Teraz wózki widłowe elektryczne mają właściwie takie same możliwości jak wózki spalinowe. Nie ustępują im ani na krok ani pod względem udźwigu optymalnego, ani maksymalnej wielkości podnoszenia. Dzięki specjalnym ochronom napędu, wózki elektryczne mają też możliwość pracy na zewnątrz. Jest to bardzo praktyczne, ponieważ wózki są w stanie poradzić sobie równocześnie z wieloma zadaniami – odbiorem produktu z ciężarówki, przetransportowaniem go do budynku, przechowywaniem w składzie.

Wózek widłowy elektryczny

Elektryczne wózki widłowe, nazywane też akumulatorowymi, wspierane są wewnętrzną baterią zbliżoną do akumulatora samochodowego. Żeby widlak elektryczny mógł działać, rzecz jasna potrzebne jest systematyczne ładowanie jego baterii. Teraz elektryczne wózki widłowe zdobywają jeszcze większą popularność, zwłaszcza z racji na mniejsze koszty eksploatacyjne i niższą szkodliwość dla otoczenia. Silnik wózków elektrycznych generalnie można podzielić na dwa typy stosowanych akumulatorów – akumulatory ołowiowe i litowo jonowe.

Zastosowanie wózków widłowych elektrycznych

Wózki widłowe elektryczne, ze względu na brak niebezpiecznej emisji spalin, stosowane są zwykle w miejscach zamkniętych – w halach, składach, sklepach. Dlatego panujące poprzez mnóstwo lat błędne przeświadczenie, że wózki elektryczne nadają się tylko do prac wewnątrz pomieszczeń, na zewnątrz należy tymczasem zmieniać je wózkami o silniku spalinowym.

Budowa elektrycznych wózków widłowych

Jak w wielu pozostałych typach pojazdów, również i w tymże wypadku charakteryzuje się więcej aniżeli jeden rodzaj – wózki widłowe elektryczne z silnikiem 3-kołowym i 4-kołowym. Rozpoznanie to oznaczane jest we współzależności od ilości kół, jakie ma wózek. Trójkołowce, to pojazdy zwrotne, niewielkich rozmiarów, co powoduje, że bardzo doskonale sprawdzają się do pracy w ciężko dostępnych oraz małych miejscach. Czterokołowce tymczasem są pojazdami większych gabarytów, poprzez co są stabilniejsze i charakteryzuje je duży maksymalny udźwig.

Redakcja programcp.org.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie budownictwo, ekologia, finanse i biznes spotykają się, by dostarczyć Ci kompleksowej wiedzy i inspiracji związanej z rozwojem zrównoważonej przyszłości! Jesteśmy miejscem, gdzie artykuły o innowacyjnych projektach budowlanych, praktyczne porady ekologiczne oraz analizy finansowe tworzą bazę wiedzy dla wszystkich zainteresowanych budownictwem i biznesem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Huśtawki
Pościel welwetowa
Elastyczne odbojnice przemysłowe

Jesteś zainteresowany reklamą?