Oszczędzanie wody pozwoli nam zmniejszyć wysokość rachunków, a dodatkowo zadbamy o środowisko. Woda, którą marnujemy musi przejść przez oczyszczalnie ścieków, po czym z powrotem znajdzie się w obiegu. Kąpiele, mycie naczyń i inne czynności zużywają sporo wody. Jednak są sposoby na to, żeby zmniejszyć jej ilość.
Jak ograniczyć zużycie wody?
Zamiast tradycyjnego mycia garnków wybierzmy zmywarkę. Jest to nie tylko bardziej ekologiczne, ale także oszczędzimy sporo czasu, który poświęcilibyśmy na zmywanie ręczne. Przez cały dzień możemy wkładać do zmywarki brudne naczynia, po czym na noc włączyć mycie. W przypadku małej rodziny możemy to robić co dwa dni. Mimo, że zmywanie w zmywarce długo trwa to zużywa ona bardzo mało wody. Dodatkowo wysoka temperatura zabije wirusy i bakterie, które mogły zostać na naczyniach.
Każdy uwielbia długie kąpiele w wannie. Jeśli jednak mamy taką możliwość, to wybierzmy prysznic, który zużywa dużo mniej wody. Dzięki temu zaoszczędzimy na rachunkach za wodę. W nowych mieszkaniach coraz częściej spotykamy prysznice zamiast wanny. Nie dość, że oszczędzimy pieniądze na wodzie, to zyskamy dodatkowe miejsce w łazience. Nawet długi piętnastominutowy prysznic zużywa dwa razy mniej wody niż kąpiel w wannie. Dzieje się tak ponieważ woda pod prysznicem wylewa się pod ciśnieniem przez małe dziurki. Dzięki temu zużyjemy mniej wody na dokładne mycie całego ciała.
Podczas mycia zębów często okręcamy wodę w kranie. Lepszym rozwiązaniem będzie nalanie jej do kubka. Dzięki temu wypłuczemy usta nie marnując przy tym wody.
Studnia w ogrodzie
Mieszkając w domu z ogrodem często zużywamy wodę z kranu do podlewania roślin, co później skutkuje dużym rachunkiem. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem okazałaby się studia, z której moglibyśmy czerpać wodę za darmo. Drugą opcją jest przycięcie rynny od spodu i wstawienie tam beczki. Dzięki temu cała woda z dachu spłynie do niej, a tym samym zyskamy darmową wodę do podlewania ogrodu w upalne dni.
Te rozwiązania pozwolą nam oszczędzić nawet kilka tysięcy litrów wody w miesiącu, jeśli posiadamy ogród. Samo podlewanie kwiatów i krzewów w ogrodzie wymagałoby zużycia nawet kilkudziesięciu litrów wody dziennie. Jeśli dodatkowo uprawiamy warzywa, które również potrzebują codziennego podlewania, zbieranie deszczówki bądź korzystanie ze studni przyniesie ulgę dla domowego budżetu. Jedna kąpiel w wannie wypełnionej po brzegi to nawet do 200 litrów wody. Gdyby wziąć pod uwagę kilkuosobową rodzinę to miesięcznie można zaoszczędzić kilak tysięcy litów wody korzystając z prysznica.