Głównymi dostawcami zagranicznych towarów w Polsce są Niemcy oraz Chiny. Kolejne pozycje zajmują Włochy, Holandia oraz Francja. Importujemy głównie elektronikę, samochody wraz z częściami do nich oraz leki. Ponadto Polska jest dużym importerem surowców: gazy, ropy oraz węgla. W tym artykule przyjrzymy się, jak wygląda import z Chin do Polski i jakie możliwości importu mają polskie firmy.
Jak zacząć import towarów z Chin krok po kroku?
Import towarów z Chin krok po kroku trzeba rozpocząć od znalezienia na miejscu pośrednika, a jeszcze lepiej producenta, który przygotuje określone produkty zgodne z wymogami rynku europejskiego. Należy zacząć od sprawdzenia jego rzetelności. Zdarzają się przypadki, w których znaki towarowe są podrabiane, a wtedy cały transport jest zatrzymywany podczas kontroli celnej i nie może być dopuszczony na polski rynek.
Więcej informacji na temat importu z Chin znajdziesz tutaj: https://www.discolm.pl/
Chińskie towary sprowadzane są drogą morską, lotnicza lub kolejową. Od tego będzie zależeć koszt oraz czas trwania podróży towarów do kraju. Najtaniej jest sprawdzać towary drogą morską, ale to może trwać nawet 6 – 7 tygodni. Drogą lotniczą podróż wraz z procedurami celnymi trwa około tygodnia, jednak jest sporo droższa. Do trzech tygodni trzeba czekać na przyjazd towarów drogą kolejową.
Chiński import objęty jest cłem oraz podatkiem VAT. Trzeba więc liczyć się ze skomplikowaną procedurą w agencji celnej. Opłata celna zależy od towaru, który jest sprowadzany. Może wynosić maksymalnie 50% jego wartości. W praktyce cło na ubrania wynosi zwykle 12%, a na zabawki 4%. Elektronika sprowadzana jest z zerowym cłem. Podatek VAT to zwykle 23%.
Firmy pośredniczące w imporcie z Chin
Na polskim rynku istnieje wiele firm, które pośredniczą w sprowadzaniu towarów z Chin na nasz rynek. Mają swoich przedstawicieli w Państwie Środka i dzięki temu ich możliwości znalezienia rzetelnego kontrahenta są znacznie większe.
Wielu polskich przedsiębiorców, którzy chcą handlować towarami z Chin korzysta z usług polskiego pośrednika. To wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale dzięki temu transakcja jest bezpieczna, a całą procedurą związaną ze sprowadzeniem towaru zajmują się fachowcy.
Co Polska importuje z Chin?
Na polskim rynku dostępne są ubrania oraz obuwie chińskiej produkcji. Z Chin pochodzi także sprzedawana w Polsce elektronika: smartfony, powerbanki, słuchawki, kamery, głośniki, opaski sportowe i zegarki.
Chińczycy produkują również artykuły gospodarstwa domowego – miski, garnki, a także elektryczny sprzęt kuchenny.
Sporo zabawek i akcesoriów dla dzieci również pochodzi z Państwa Środka. W przypadku zabawek, zgodnie z prawem Unii Europejskiej, muszą mieć oznaczenie CE. To dowód zgodności z normą EN71. Inspekcja Handlowa wiele razy podważała jakość chińskich zabawek. Podczas kontroli przeprowadzonej w 2020 roku na 163 chińskie zabawki zakwestionowano jakość aż 57. Ich sprowadzanie wiąże się więc ze sporym ryzykiem.
Czy towar z Chin zawsze będzie gorszej jakości?
Importerzy towarów z Chin podkreślają, że w Chinach można kupić towary zarówno kiepskiej, jak i wysokiej jakości. Osoby, które na miejscu poszukują dostawców sprawdzają, jakie warunki produkcji panują w fabrykach i na jakim poziomie jest kontrola jakości. Innymi słowy: można kupić tanio kiepski towar i można zapłacić więcej za produkty, które będą prezentowały wysoką jakość wykonania.
Dobrym przykładem jest chińska elektronika. Wiele modeli telefonów produkowanych w Chinach nie odbiega standardem od flagowców światowych liderów przy zachowaniu znacznie niższej ceny. Z kolei ubrania, czy zabawki bywają zrobione z materiałów o kiepskim składzie, a co za tym idzie szybko się zużywają i bywają niebezpieczne.