Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Księgowość online. Jak działa?

2 listopada 2022 Księgowość online

Dziś nie trzeba spotykać się z pracownikami biura rachunkowego, którzy rozliczają finanse firmy. Internet pozwala załatwiać wszystkie sprawy zdalnie. Dziś standardem jest księgowość online. Jak działa, wyjaśniamy w poniższym artykule. 

Księgowość online. Kiedy warto?

Zdarza się, że osoby z mniejszych miejscowości nie mogą znaleźć odpowiedniej firmy na miejscu do prowadzenia księgowości. Taki problem dotyczy wielu miast — żadna z firmy nie jest idealna, aby stała się wyborem numer jeden jako biuro rachunkowe. Będzin, Wałbrzych, Suwałki to są duże miasta, a często przedsiębiorcy uznają, że wolą postawić na księgowość online, zamiast korzystać z usług lokalnej firmy. Przykładów tego typu miast jest naprawdę dużo. 

Zdarza się, że nawet w takich miastach jak Warszawa czy Kraków, przedsiębiorcy decydują się na korzystanie z usług zdalnego biura rachunkowego. Nie każdy lubi stać w korkach tylko po to, by osobiście zawieźć faktury do biura rachunkowe. Świat online sprawia, że te problemy znikają. Poniżej przybliżamy korzyści wynikające z tego typu usług wirtualnych.

Księgowość online — zalety

Niektórzy wolą spotkania online ze swoimi księgowymi. Być może to jakieś przywiązanie do tradycyjnych relacji międzyludzkich, ale osoby, którym to nie przeszkadza mogą spokojnie korzystać z usług online.

Do głównych zalet księgowości online należą:

Nieograniczony wybór specjalistów

W internecie jest znacznie większy wybór specjalistów w dziedzinie księgowości niż np. w 30-tysięcznym mieście. Tak naprawdę dziś większość księgowych świadczy usługi online, to oznacza, że można korzystać z oferty dowolnego biura. 

Oszczędność czasu

Skoro wszystko można zrobić zdalnie — za pośrednictwem internetu — to wiąże się z dużą oszczędnością czasu. A w końcu czas jest jednym z najbardziej kluczowych zasobów, jakimi dysponują przedsiębiorcy. 

Księgowość online może być tańsza

Firmy rachunkowe, które swoje usługi świadczą za pośrednictwem internetu, mają niższe koszty utrzymania. Dzięki temu mogą również mieć bardziej atrakcyjny cennik. W końcu nie muszą one płacić rachunków za biuro i inne media — w końcu posiadają tylko wirtualne biuro. 

Wygoda

Dzięki usługom biura rachunkowego online, mamy dostęp do całej księgowości firmy z poziomu aplikacji. To naprawdę bardzo ułatwia. W momencie możemy wyciągnąć dowolną informację dotyczącą finansów firmy. 

Jak działa księgowość online?

W ogólnym kształcie, usługi księgowe online zakładają obsługę rachunkową za pośrednictwem internetu. Najczęściej firma udostępnia swoim klientom system, który pozwala dodawać dokumenty księgowe, które później księgowi rozliczają. Dodatkowo tego typu programy często mają dodatkowe funkcjonalności — np. możliwość wystawiania faktur. 

Zdarza się, że bardziej zaawansowane systemu mają wbudowane funkcję czatu lub nawet automatycznego asystenta. Ta ostatnia cecha nie jest raczej przez większość mile widziana. W końcu roboty z chatbotem bywają strasznie irytujące. Zwłaszcza gdy taka aplikacja nie potrafi zrozumieć naszych intencji, a mamy świadomość, że bardziej klarownie nie da się ich przekazać. 

Księgowość online: jak działa? Podsumowanie

Każdy musi dokonać jakiegoś wyboru. Biuro stacjonarne, czy raczej księgowość prowadzona przez internet. Obie opcje mają swoje słabe i mocne strony. Niemniej, czasem warto spotkać się ze swoim księgowym. W końcu ta osoba odpowiada w dużym stopniu za finanse firmy. 

Redakcja programcp.org.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie budownictwo, ekologia, finanse i biznes spotykają się, by dostarczyć Ci kompleksowej wiedzy i inspiracji związanej z rozwojem zrównoważonej przyszłości! Jesteśmy miejscem, gdzie artykuły o innowacyjnych projektach budowlanych, praktyczne porady ekologiczne oraz analizy finansowe tworzą bazę wiedzy dla wszystkich zainteresowanych budownictwem i biznesem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

porównanie metod ratalnych i odroczonych płatności
OEX Fulfilio
Rola notariusza przy zakupie mieszkania

Jesteś zainteresowany reklamą?