Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Spawanie autogeniczne

18 grudnia 2019


Spawanie to proces, który pozwala na łączenie elementów metalowych w całość. Dzieje się to za sprawą ciepła, które nagrzewa elementy jednocześnie je rozmiękczając.

Uważa się, że historia spawania sięga średniowiecza kiedy to w płomieniu ogrzewało się kawałki metali, a następnie łączono je ze sobą. Obecnie do spawania używa się specjalnych spawarek gazowych lub elektrycznych, spawacz to bardzo popularny i dobrze płatny zawód. Istnieje wiele metod spawania. Jednym z rodzajów spawania jest spawanie autogeniczne.

Trudny rodzaj spawania

Spawanie autogeniczne, czyli spawanie gazowe, jest jednym z trudniejszych rodzajów spawania. Do takiego rodzaju należą metody MIG, MAG i TIG, które cechują się koniecznością użycia gazów osłonowych, do metody MIG i TIG stosuje się gazy obojętne takie, jak argon czy hel, natomiast jako osłonę w metodzie MAG stosowane są gazy aktywne, czyli dwutlenek węgla i mieszaniny (w których znajduje się także argon i tlen, ale również inne substancje). Metody MAG i MIG są obecnie stosowane najczęściej.
W metodzie TIG wytwarza się łuk elektryczny za pomocą elektrody wolframowej, która powoduje topnienie powierzchni spawanego materiału, lecz nie jest potrzebny dodatkowy materiał, w przeciwieństwie do metody MIG, w której konieczne jest zastosowanie drutu elektrodowego, który topi się podczas wytwarzania łuku elektrycznego. Zasada działania spawania autogeniczne go w metodzie MAG jest taka sama jak w metodzie MIG, jednak różni się zastosowaniem aktywnego gazu osłonowego.

Zastosowanie metod

Każda ze wspomnianych wyżej metod nadaje się do innych rodzajów materiałów. Metoda MAG znajduje zastosowanie przy spawaniu konstrukcji stalowych ze stali niskostopowej i niestopowej. Metoda MIG najlepiej sprawdza się w spawaniu miedzi, a także aluminium i stopów aluminium. Przy użyciu metod MAG i MIG spawanie odbywa się szybko, a jakość spoin jest dość dobra, choć spoiny mogą być porowate. Należy również wspomnieć o tym, iż koszt zakupu urządzeń do spawania tymi metodami jest dość wysoki.
Do niewątpliwych zalet spawania autogenicznego metodą TIG należy możliwość czystego wykonania spawu wysokiej jakości, ale przede wszystkim uniwersalność metody. Za pomocą spawania metodą TIG istnieje możliwość spawania prawie wszystkich metali i ich stopów. Niestety, prędkość wykonania spawu tą metodą jest niewielka, a co za tym idzie – czas wykonania spawu jest dość długi, szczególnie łatwo to zauważyć przy spawaniu grubszych elementów.
Jakość powstałych w wyniku spawania autogenicznego spoin w dużym stopniu zależy od umiejętności i doświadczenia spawacza.

Redakcja programcp.org.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie budownictwo, ekologia, finanse i biznes spotykają się, by dostarczyć Ci kompleksowej wiedzy i inspiracji związanej z rozwojem zrównoważonej przyszłości! Jesteśmy miejscem, gdzie artykuły o innowacyjnych projektach budowlanych, praktyczne porady ekologiczne oraz analizy finansowe tworzą bazę wiedzy dla wszystkich zainteresowanych budownictwem i biznesem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Huśtawki
Pościel welwetowa
Elastyczne odbojnice przemysłowe

Jesteś zainteresowany reklamą?