W obecnych czasach w budownictwie stosuje się bardzo często różne rodzaje przeszkleń, które wyglądają bardzo estetycznie, jednocześnie dodając uroku budowanym lub remontowanym obiektom. Przeszklenia tego typu stosuje się głównie w obiektach użyteczności publicznej typu hale sportowe, baseny, ale także w budownictwie indywidualnym np. na werandach oraz w obiektach przemysłowych. Często wykonuje się również przeszklone zadaszenia.
Poliwęglan komorowy
Przykładem materiału na przeszklenia zadaszeń może być poliwęglan komorowy. Jest to materiał lekki i sztywny oraz półprzezroczysty. Zadaszenie z poliwęglanu komorowego jest wyjątkowo odporne na uderzenia oraz promieniowanie ultrafioletowe, co oznacza, że zadaszenie z poliwęglanu komorowego jest odporne na czynniki atmosferyczne. Wykonane zadaszenie z poliwęglanu komorowego zapewnia jasność w pomieszczeniach, gdyż jest to materiał o wysokiej przepuszczalności światła, a jednocześnie pomieszczenia nie ogrzewają się w wysokim stopniu dzięki wysokiej izolacji termicznej. Tworzywo to nie nagrzewa się, nie odkształca, a także jest trudno zapalny.
Koszt materiału do wykonania zadaszenia jest stosunkowo tani – koszt płyty z poliwęglanu komorowego waha się w granicach 50-100 zł za 1 m2.
Prosta konstrukcja
Wykonanie zadaszenia z poliwęglanu komorowego nie wymaga ciężkiej i drogiej konstrukcji nośnej. Płyty montuje się ze spadkiem, w ten sposób dzięki specjalnym kanalikom woda deszczowa i śnieg mogą spływać grawitacyjnie.
Utrzymanie w czystości zadaszenia z poliwęglanu komorowego jest bardzo łatwe – zwykle wystarczy powierzchnię spłukać wodą pod ciśnieniem np. przy zastosowaniu węża ogrodowego, w przypadku większych zabrudzeń sprawdzi się płyn do naczyń. Nie należy czyścić płyt na sucho, gdyż może to powodować zarysowania przez np. osadzony piasek lub składniki deszczu czy śniegu. Płyt z poliwęglanu komorowego nie konserwuje się, więc wszelkie koszta kończą się na ich zakupie i montażu, dzięki czemu wykluczone zostają koszty eksploatacji.
Istnieje możliwość tworzenia łukowych zadaszeń, gdyż materiał jest bardzo łatwy do formowania, jednak nie ma możliwości stworzenia kolorowych wersji tego materiału, co można uznać za jedną z niewielu wad.
W porównaniu do szkła jest to materiał bardzo odporny zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i termiczne, jest lekki, trwały i łatwy w użytkowaniu, a także nie wymaga konserwacji oraz specjalistycznych urządzeń czyszczących, ma sporo zalet. Do wad należy ich półprzezroczystość, co niestety może ograniczać prywatność oraz brak kolorystycznych wersji.