Idea recyklingu jest bardzo prosta i polega na przemianie zużytego tworzywa w materiał, który następnie wykorzystywany jest do produkcji analogicznego tworzywa lub czegoś zupełnie innego. Ideę tą obrazują – w swej praktycznej formie – linie do recyclingu. Jak one działają i jakie są ich przykładowe parametry pracy?
Technologia i materiał – procesy recyklingu
Przebieg procesu recyklingu zależy w znacznym stopniu od tego, jaki materiał jest mu poddawany. Składa się on z kilku podstawowych etapów, w tym:
- niszczenia elementów poddawanych recyklingowi,
- poddawania tworzywa kąpieli wodnej,
- oczyszczania tworzywa z pozostałości innych substancji,
- podziału tworzywa zależnie od jego gęstości,
- zmielenia go i wprowadzenia do opakowań (np. BIG BAG).
Niektóre tworzywa sztuczne (np. materiały PET) są poddawane dokładnemu rozdrobnieniu, odwirowywaniu i oczyszczaniu. Proces filtracji i czyszczenia ma miejsce w specjalnych wirówkach. Dopiero wtedy materiał może zostać przekazany dalej, czyli do specjalnego młynka i podajnika napełniającego opakowania.
Forma i zastosowanie lini do recyklingu
Instalacja przetwarzająca odpady recyklingowe może działać w stosunkowo niewielkim i odpowiednio przygotowanym do tego zadania pomieszczeniu. Komplet maszyn i urządzeń zajmuje jedynie kilkaset metrów kwadratowych przestrzeni. Należy pamiętać, że konstruowanie linii recyklingowych to tak naprawdę… budowa maszyn na zamówienie. Ich sposób usytuowania i współdziałania ze sobą zależy od wielu czynników, w tym od rozmiaru pomieszczenia, uwarunkowań logistycznych, czynników miejscowych, kwestii bezpieczeństwa itd. Linie do recyclingu zawsze są projektem indywidualnym i dostosowanym do konkretnych potrzeb klienta.
Parametry i kwestie techniczne lini do recyklingu na zamówienie
Linie do recyclingu charakteryzują się dużą efektywnością pracy. Młyny, które są ich integralną częścią, mogą mielić tworzywo do postaci cząstek o średnicy około 10 mm. Dzięki temu spakowanie np. tworzywa HDPE do BIG BAG-a jest dużo łatwiejsze. Wydajność linii również jest bardzo imponująca. Zależy ona w głównej mierze od parametrów urządzeń, które wchodzą w skład całego zautomatyzowanego zestawu i wynosi od 500 do nawet 800 kilogramów. Niezbędna do prawidłowego funkcjonowania systemu instalacja wodna ma pojemność jedynie około 17 metrów sześciennych. Z kolei maksymalna wysokość instalacji jest zależna od jej parametrów pracy i może wynieść do 6,3 metra.
Reasumując, produkcja linii do recyklingu to budowa maszyn na zamówienie. To także konieczność efektywnego wykorzystania dostępnej przestrzeni i czynników miejscowych.